אנשי ג'ומלהראיון עם ג'ומלאי הינו פרק באתרינו שבו נקדיש ראיון לאיש מעולם הג'ומלה בארץ או בעולם.

לכבוד הוא לנו לראיין בפעם הראשונה את הג'ומלאי ארז אבני - בונה אתרים ומפתח רכיבי ג'ומלה. ארז נשוי לליאור ויחד הם מגדלים את בתם המקסימה.

שלום, ארז. אנחנו שמחים שהסכמת להתראיין עבור joomla.org.il.

איך הגעת הגעת לעולם ה-WEB?

בגיל 30, לפני שש שנים, החיים שלי קיבלו תפנית. הכרתי את אשתי והתפטרתי מעבודתי בתור מתכנת בפילת גלובל מדיה והתחלתי לבנות אתרים. בניתי אתר לציורים שלי ולאחר שסיפרתי לקצב שלי הוא ביקש שאבנה לו אתר. הלקוח הבא שלי כבר היה אמדוקס דרום אפריקה שהגעתי אליהם דרך קרובת משפחה. משם זה כבר התחיל להיות רציני. בהתחלה זה היה ב-HTML בעזרת Frameset ולאחר כמה זמן למדתי CSS ומשם Javascript ולבסוף צד שרת ואת שפת PHP. משם הדרך לג'ומלה היתה קצרה. בג'ומלה אני 3 וחצי שנים מגירסת 1.5.7.

איך הגעת לג'ומלה?

הכרתי את הבעלים של אתר גפן, דרך רשת חברתית, והיא ביקשה שאבנה לה אתר במקום חברה אחרת שבנתה לה ומשם נשארתי בג'ומלה והתמקצעתי בה.

מה היה באתר הראשון שבנית בג'ומלה?

האתר הראשון שבניתי היה פורטל הכולל מערכת ניהול עם קידום מאמרים לפי ריבוי קטגוריות. הוא נבנה על עיצוב אישי יחד עם קוד שכתבתי בגוף התבנית (שתיפקד כמו מודולים). באתר שולבו רכיבים ללוח מודעות, לאינדקס עסקים, לקליטת מידע ממוכנת ועוד.

מה האתר שבנית שאתה הכי מרוצה ממנו?

קשה להגיד אתר אחד, אבל אם בכל זאת אני חייב, אז האתר של צור שיזף שבניתי לפני שנתיים, וזכה בתואר נבחרי השנה בתחומו ע"י YNET. האתר מרתק ויש בו כמות תוכן בלתי נגמרת, מתחדשת ומפתיעה.
בנוסף, אהיה חייב לציין שמכל מה שעשיתי אני בסופו של דבר הכי אוהב וגאה זה אתר ההרחבות שלי - JOMLAND.

בנוסף לעבודתך כבונה אתרים, אתה מפתח רכיבים.

אני כל הזמן רואה את ההבדל בגישה בין בוני אתרים לבין מי שבא מעולם של פיתוח. בגישה, בעומק ובהבנה. לאנשי פיתוח קל יותר להבין איך הדברים עובדים מבפנים אז זהו היתרון הגדול.

מעבר לכך, מפתחים ובוני אתרים מקצועיים יודעים שבניית אתר זה מקצוע הדורש עבודה לא קלה, ואין כזה דבר כמו ארוחה חינם. על מנת לבנות אתר שיראה טוב ויתפקד טוב צריך להשקיע.

מה האתגרים שיש לך בפיתוח הרחבות לג'ומלה?

למצוא הרחבה שתהיה מספיק פופולרית, וכן תתאים למגוון רחב של אתרים. אני עדיין מחפש אחת כזאת (בחיוך).

למרות, שלדעתי, אחת ההרחבות שלי יכולה להתאים למגוון רחב של אתרים, אבל מפני שהיא אינה הרחבה "קלאסית" היא קצת לא מובנת להרבה מהגולשים שמסתכלים עליה. 

ההרחבה הזאת מתמשקת עם API של אתר חיצוני ושואבת ממנו מידע על הופעות בכל העולם ומאפשרת לך להציג את המידע הזה באתר שלך. במידה ויש הזמנות של כרטיסים מהאתר שלך, אתה מקבל עמלות על כל הזמנה. כל המידע שמגיע הוא באנגלית, ולכן ההרחבה לא מיועדת לשוק הישראלי (למרות שיש מידע על הופעות בתל אביב, ירושלים ועוד). לדעתי, ההרחבה הזאת מתאימה להרבה מאוד אתרים, הן לאתרי תיירות, הן לאתרי מוזיזקה, הן לאתרים מקומיים.

בנוסף השבוע פורסמה ב JED (הערת מראיין אתה ההרחבות הרשמי של ג'ומלה) הרחבה חדשה שבניתי - ההרחבת ג'ומלה קלאסית המאפשרת ניהול אירועים ומכירת כרטיסים החל ממשרד כרטיסים בינלאומי וכלה באירוע בודד. אני מקווה שהרכיב הזה יתפוס :)

ניתן לראות את דף ההרחבה ב JED. ובאתר ההרחבות שלי , אני רוצה לציין שהשבוע גם פורסמו עוד 3 מודולים לגלריות מגניבות שמתאימות ל גו'מלה 1.6 ו 1.7.

ומשהו לישראל?

כל המודולים החופשיים באתר שלי יכולים לתפקד גם באתרים ישראליים, במקרה ה"גרוע" יש צורך להוסיף קובץ תרגום לשפה העברית. בנוסף, לפני זמן קצר פירסמתי הרחבה לאתר מראה לזאפ המיועדת רק לשוק הישראלי.

מה הבעיותיות שיש להרחבות ג'ומלה קיימות?

אחד הבעיות הקשות, בעיקר למשתמשים שהם אינם מתכנתים, ו/או אינם מבינים את הקוד, זה למצוא הרחבות שעושות בדיוק מה שהם רוצים.

לצורך העניין, אני מאמין שמודול החדשות המתחלפות שבניתי, ושהוא לשימוש חופשי, תפס את הפופלריות שלו (31 אלף הורדות בחצי שנה), הרבה בגלל שהוא מאפשר התאמות של מראה המודול (CSS) דרך הניהול ולא דורש נגיעה בקוד.

כמו כן, עוד בעיה שיש ללא מעט הרחבות, זה שלא מעט מפתחים העדיפו להשתמש ב JQUERY  ולא ב MooTools (הערת המראיין: השנייה הינה ספריית ה-JAVASCRIPT שבאה כברירת מחדל עם ג'ומלה) ונוצרים קונפליקטים בין ההרחבות השונות לבין ספריית ברירת המחדל של ג'ומלה. אני מקווה שהמעבר לג'מלה 1.6 ואיתו המעבר ל MooTools 1.3 יפתור את הבעיות האלה.

מה למדת מג'ומלה ומפיתוח רכיבים בג'ומלה?

דברים שלמדתי: אפשר לשנות כל דבר, הקוד פתוח והרשות נתונה.

לפעמים אפשר לשלוח את הלחם על פני המים, אבל לא בהכרח תמצאנו.

בנוסף, למדתי שאנשים זה אנשים ברחבי העולם. למשל היה לי איזה לקוח יווני, שרכש את אחד הרכיבים שלי, מפני שהוא לא קרא התוכלה של הרכיב, הוא ישר כתב ביקורת רעה באתר של JED, שעדיין לא הסירו את הפרסום, ד"א. לעומת זאת, אנשים אחרים שקיבלו עזרה, גם כתבו פירגונים יפים.

אבל בסופו של עניין, חלק לא קטן של האנשים מחפשים פתרונות קלים ובחינם. וזה דורש מעט בגרות בשביל להבין ששוה להשקיע כמה דולרים, על מנת לקבל פיתרון איכותי יותר, שמתאים יותר לצרכים שלך ולאפשר למפתח להרוויח את לחמו. ועוד יותר בגרות להבין שלהרים אתר איכותי דורש השקעה קצת (הרבה) יותר גדולה מכמה דולרים...

איך הקהילה הישראלית של ג'ומלה והאם נעזרת בה בעבודתך?

אני רואה את קהילת ג'ומלה הישראלית עוברת שינוי משמעותי, ואני מקווה שהשינוי הוא לטובה. הרבה בזכותך עופר, שזה לא פעם ראשונה שאני מציין בפנייך את הערכתי ואת התרשמותי מההשקעה הרבה שאתה משקיע בעניין.  כמו כן, ניראה לי שאהיה מעט מעורב יותר בקהילה ובאתר ואני מקווה שבסופו של יום אמצא אנשי שיחה ושיתופי פעולה עם חברי הקהילה ועם ג'ומלאים אחרים בישראל.

האם אתה תגיע ל-Joomla!Day בישראל והאם לדעתך זה ישפיע על פני הקהילה הישראלית?

אני מניח שאגיע ל-Joomla!Day ואילו רק בשביל לראות שוב את הפרצוף היפה שלך (קצת חנופה אף פעם לא הזיקה). קשה להעריך איך זה ישפיע על הקהילה בישראל, אולי זה יתן יותר תהודה למערכת, הרבה תלוי בשיווק של היום הזה.

לסיום, אולי מילה אופטימית?

הגרסאות החדשות של ג'ומלה הינם מרשימות בהתפתחות שלהם, התהליך שקורה פה בקהילה, למרות הסקפטיות שהייתה לי כלפיה מתגלה כתהליך בריא וחיובי ואני רק מקווה ומאחל שזה ימשיך ככה.

ארז אבני, תודה רבה ובהצלחה בהמשך.

עליך להירשם כדי להוסיף תגובות

עופר כהן

חובב ג'ומלה
אתר המחבר/ת: http://embad.com