אולם לב, בניין הפקולטה למדעים, אוניברסיטת תל-אביב

 

זוהי הפעם השנייה שכנס מסוג זה נערך בארץ. וסך כל המספרים נמצאו בסימן עלייה, כמות המשתתפים, מספר הסדנאות, אלפי האתרים שנבנו בשנה האחרונה, ובעיקר גידול ניכר במספר חברי קהילת ג'ומלה הישראלית.

 

זה לא פשוט לגרום ללמעלה מ-200 איש לוותר על יום עבודה, לאמהות, למצוא סידור של מי יוציא את הילדים מהגן ושאר "צרות" של בני אדם, ולבוא לשמוע הרצאות על מערכת ניהול תוכן במשך יום שלם. אז קודם כל שאפו לקהל הרב והמגוון שהגיע.

 

 

הכנס נפתח בזמן, על ידי עפר כהן, הרוח החיה והמנוע העיקרי מאחורי הקהילה ארגון הכנס, ואף חברות ב-BOARD העולמי של ארגון הגג OSM. עופר סקר את הקהילה וגידול המספרים הקשורים בה.

יאיר להב המשיך את ההרצאה, ונגע בנקודה החשובה ביותר לקיומה של הקהילה – תרומת המשתמשים בה. התרומה איננה חייבת להיות בכתיבת קוד, גם שאלה היא תרומה, וכמובן מענה עליה, ועוד יותר חשוב, להגיד תודה יפה אחרי שמקבלים מענה מהיר ויעיל... גם מתן ביקורת (בונה) להרחבות שכותבים חברי קהילה ומפרסמים ברמים היא תרומה. בקיצור ישנן הרבה דרכים לתרום , ובמאמר מוסגר אומר, כי עצם התרומה לקהילה מקנה שכר (בהרגשה אישית) שלא יסולא בפז.

 

הרצאתו של ליאור אברהם על הקמת פורטל ארגוני בחברה גדולה (התעשייה האווירית) הייתה מעניינת במיוחד (לטעמי) , הן מהן הארגוני, כיצד לשכנע ארגון בטחוני ישראלי, לבחור בפתרון קוד פתוח, וכיצד "ללכת בין הטיפות" ביישומו, מחד, ומאידך, ירודה לפרטים והדגמת רכיבים שעזרו בפתרון כמו רכיב "מעקב העין" לזיהוי "אזורים חמים" על מסך המחשב שהם נחשבים נכסים אסטרטגיים יותר בעת תכנון ממשק המשתמש. הרצאה חשובה, לכל מי שרוצה וחושב לעשות עם ג'ומלה דברים גדולים באמת.

 

הרצאתו של גף מנדלסון, בעל שורשים ישראליים, המתגורר במיאמי, עסקה בצד השני, כיצד להתפרנס מג'ומלה גם בפרויקטים שאינם ממשלתיים. אהבתי מאוד את כנותו, כיצד סיפר שעסק בניית האתרים שלו צמח בעצם מכישלונו בסחר נדל"ן. ההרצה של ג'ף חשובה לכל מי שרוצה להתחיל עסק קטן משל עצמו להקמת אתרים. ואם אפשר לקחת את הלקח החשוב ביותר ממנה, לא להתחרות עם אחרים על מחיר האתר. להפגין ביטחון עצמי בכם ובמוצר/שרות שאתם נותנים ולקחת כמה שאתם חושבים שאתם שווים באמת!

את ההרצאה על ג'ומלה 3, נתתי בעצמי. וכדאי להזכיר שוב שמדובר בגרסת פרומו לגרסה ארוכת הטווח הבאה. מצד שני כדאי מאוד להתחיל ולהתאמן עליה, משום שהיא מביאה בשורה גדולה מאוד אתה בכל מה שקשור בגלישה באינטרנט למכשירים ניידים

 

גם ההרצאה של פרייה דווה על שדרוג אתרי ג'ומלה מגרסה 1.5 לגרסה 12.5, חשובה מאוד. לטעמי, הנקודה הבולטת בה שאם החלטתם לשדרג בעזרת רכיב JUPGRADE כדאי מאוד , כנראה רק כך זה מצליח, לקרוא ולבצע את כל ההכנות לפני הלחיצה כל כפתור השדרוג. ואם אפשר מעט מחשבה עצמאית שלי, אם רכיב השדרוג "המקצועי" עולה בסך הכל 30$ וחוסך הרבה שעות עבודה ומריטת שערות, אז הוא כנראה שווה את הכסף...

 

הרצאתו של מארק גפן בנושא אבטחת אתרים, שהייתה הגם שהייתה "ממוסחרת" מעט, סיפרה על אופציה מעניינת ולא יקרה במיוחד לאבטחת אתרי ג'ומלה וקבלת שירותים נוספים "על הדרך". כנסים וימי עיון שכאלה, מיועדים גם , בין השאר, לקבלת המידע הזה, שיכול לעניין חלק מהמאזינים, אולי לא את כולם.

הפסקת האוכל הייתה במקומה, אם כי אספקת האוכל הייתה דחוסה במקצת (לטעמי), יכול להיות ששווה לחשוב על שיטה אחרת בהאכלה של באי הכנס. סנדוויצ’ים? חמגשיות? הקפה והעוגיות היו במקומם ובכמות סבירה לכל הדעות.

 

לאחר ההפסקה התפצלנו לשלושה אולמות לסדנאות שונות. מכיוון שנתתי סדנה ארוכה למתחילים, קבוצת נוער מפרויקט "תפוח" ונציגי איגוד האינטרנט, נבצר ממני להיות בהרצאות באולמות המקבילים. הדים חיוביים במיוחד הגיעו מההרצאות של יאיר ציטרום על קידום אתרים, איתמר אלהרר על נושאי פיתוח פלאגינים, וסדנת הפיתוח בשני חלקיה של חברת ג'ומי. משתתפי מסלול ה"נושאים חמים" זכו לשמוע גם הרצאות מעניינות בנושאי תבניות פרימוורק, מדיה חברתית וכיצד לשווק פרי פיתוח עצמי. יאיר להב חתם את מסלול "המתחילים" בתצוגת "הכה את המומחה" (מומחים, עזרתי לו פה ושם) – הקהל ביקש דברים שהיה רוצה לראות שאפשר לעשות באמצעות ג'ומלה, ואנו, תוך כדי חיפוש מהיר במאגר JED, מצאנו והדגמנו פתרונות מהירים .

 

חתמנו את הכנס בתודות, לכל מי שעזר, תרם ועשה במלאכה ומדובר בלא מעט אנשים.

כמה מילים אישיות, קשה מאוד לבנות תוכנית כנס שתמלא את רצון כל המשתתפים ותתאים ב-100% למאוויים של כולם. מדובר כאמור ביותר ממאתיים איש שבאים מכוונים שונים, מתחילים, מתקדמים, אלה שרק בצעדיהם העיסקיים הראשוניים וכאלה שכבר עמוק בפנים, מפתחים, וכאלה (כמוני) שמתרחקים מתכנות ופיתוח כמו מאש. אני מאמין שכמעט כל אחד שהיה בכנס יצא ממנו עם תובנה כלשהי, בדרך כלל יותר מתובנה אחת. אם באמת כך הדבר, הרי שבאנו על שכרינו, וגם ההוצאה על הכנס סבירה.

 

כמה מילים על הצד הכספי: ארגון כנס שכזה , שעוסק בקוד פתוח, עד כמה שזה נשמע מוזר, עולה עשרות אלפי שקלים. חלק מהמימון מגיע מהספונסרים, שחלקם גם מביע זאת בהרצאות שהם נותנים וחלקו בכרטיסים שרכשו באי הכנס. המחיר שנקבע, למרות שאינו חינם נמוך בצורה משמעותית מכנסים מקצועיים אחרים (שם בדרך כלל מדובר ב-450 ₪ ומעלה). כולי תקווה שבשנה הבאה, נוכל לארגן כנס טוב יותר. הרבה בכך תלוי בתרומה האישית של חברי הקהילה , בהעשרה ובידע שלהם שירצו לחלוק עם השאר.

 

שנת ג'ומלה טובה לכולם,

 

גילוי נאות: יש לי קשר מסוים לארגון האירוע, כך שיכול להיות שאני משוחד במקצת.

עליך להירשם כדי להוסיף תגובות

עדן אוריון

עוסק באמנות אסטרונומיה ומולטימדיה לפרנסה. אוהב מאוד את החיים כפי שהם ומשתדל למצות אותם ככל האפשר. לא מחפש דברים נסתרים. היופי גלוי לעין. אנשים שאשמח להכיר כאלה שאמנות, אסטטיקה, יופי, שמים וכוכבים כפי שהם מעניינים ומרתקים אותם.
אתר המחבר/ת: http://edenorion.com