ג'ומלה 1.7צוות ג'ומלה העולמי שיחרר להפצה את גרסת  ג'ומלה 1.7.0. הכוללת תיקונים ושיפורים רבים לגירסה 1.6.

העידכונים העיקריים בגרסה החדשה כוללים אפשרויות חיפוש מוגדרים מראש, הגנה חדשה מתימרונים (מניפולציות), הגדרות גופן יעודיות לשפה ועוד.

אך, ההבדל הבולט ביותר היא העובדה שניתן לשדרג מהגירסה האחרונה (1.6.5) ישירות ממנהל המערכת של ג'ומלה (המערכת האחורית) ללא צורך בהעלאת קבצים ע"י FTP. ממש כמו שרובנו מכירים ממערכת ניהול התוכן וורדפרס הפופולארית. זה אולי נתפס כדבר פשוט וקל לעשייה, אבל לקח זמן לעשות זאת כמו שצריך.

 

שידרוג או נדידה?

תלוי בגירסה של ג'ומלה שיש לכם כרגע כדי לקבוע אם המעבר לגירסה 1.7 תהיה שידרוג או נדידה.

"שידרוג בלחיצה אחת" יכול להעשות רק מגירסה 1.6.5 (אתרים הפועלים על גירסאות נמוכות של 1.6 צריכים קודם להשתדרג ל- 1.6.5 דרך "לחיצה אחת" במנהל המערכת).

אם האתר שלך הוא בגירסה 1.5, יש צורך בנדידה. הסיבה לכך היא השינויים המשמעותיים שנעשו בין גירסה 1.5 לגירסה 1.6, בעיקר בנוגע ל-ACL (רשימת בקשת הגישה, שליטה בהתרים). גם, הטבלאות של גירסה 1.6 שונים מגירסה 1.5, מה שאומר שהטבלאות צריכות נדידה. למזלנו, יש תסריט JUpgrade חינם שמטפל בתהליך בשבילך.

סירטון וידאו שמראה כיצד לשדרג בלחיצה אחת

תהליך השידרוג מ-1.6.5 ל-1.7 דומה לשידרוג מ-1.6 ל-1.6.5. ראה סירטון על התהליך.

שים לב, פיתרון השידרוג בלחיצה אחת לא עובד בכל השרתים, בעיקר בסביבות שרתים משותפים. חשוב מאוד ליצור גיבוי לפני השידרוג. לצפייה לחץ כאן

מה חדש בג'ומלה 1.7?

רוב השינויים בג'ומלה 1.7 חבויים מהמשתמש הרגיל. אני מאמין שנראה את הפונקציות להם אנחנו מצפים רק בגירסה 1.8 והלאה. כרגע ג'ומלה עתידה לצאת במחזור שיחרור חצי שנתי לגירסאות ג'ומלה חדשות. כתוצאה מכך, המאפיינים והפיצ'רים של גירסה מסויימת תלויים במה שמוכן ויציב בזמן השקת הגירסה.

הנה חלק מהמאפיינים הראשיים של ג'ומלה 1.7:

  • שידרוג בלחיצה אחת – שידרוג אתר לגירסת ג'ומלה היציבה האחרונה ששוחררה בלחיצה אחת. השידרוג החדש גם מטפל בשידרוגים לג'ומלה ולתוספות של ג'ומלה. זהו שיפור משמעותי לעומת השידרוגים הידניים לקבצים יחידים שהיה לפני כן.
  • מחזור שיחרור חצי שנתי – מחזור פיתוח קצר יותר שישפר את היציבות של ג'ומלה ע"י אספקה של יותר מאפינים בסיסיים. שיחרור קצר מועד יהיה בפעילות פיתוח לשישה חודשים, ואז יגיע לסוף חייו חודש לאחר שיחרור הגירסה החדשה. תמיכה ארוכת טווח תהיה פעילה ל-15 חודשים, מתחיל עם גירסה 1.8. לגירסה 1.7 יהיה מחזור תמיכה של 7 חודשים.
  • פיצול הפלטפורמה – הפלטפורמה (קובץ הסיפריות) תהיה מופרדת מעכשיו מה-CMS, מה שמאפשר לשפר את הפלטפורמה מחוץ לג'ומלה ומאפשר גם שימוש בפיתוחים אחרים. זה גם יאפשר לקהילת המשתמשים להיות מתואמים עם קבוצות פיתוח מסויימות, כשהתוצאה היא פיתוח יעיל ואיכותי יותר.

"ביטחון הוא מרכיב עיקרי של כל CMS. הורדת הגירסה האחרונה של ג'ומלה היא הדרך הטובה ביותר להבטיח שהבטחון האישי או האירגוני נענים, אומר מארק דקסטר מצוות הייצור של ג'ומלה.

עם ג'ומלה 1.7 קהילת המשתמשים שמה דגש רב על הקלת תהליך ההתקנה של ה-CMS וגירסאות חדשות לעיתים יותר קרובות. זה יאפשר למשתמשים לנדוד בצורה קלה יותר ולעיתים קרובות לגירסה האחרונה של ג'ומלה, ולקבל את כל יתרונות הבטחון שמקושרות עם הרצת קוד חדש. אנחנו חושבים שמשתמשי ג'ומלה בעולם יאמצו את התהליך החדש הזה."

המאפיינים של ג'ומלה 1.7

הנה עוד מספר מאפיינים של ג'ומלה 1.7 שצויינו בהודעה לעיתונות:

  • האפשרות ליצור תפריט חיפוש עם אפשרויות חיפוש מוגדרות מראש. זה מאפשר למפתחים ליצור תפריט שממלא מראש את שדות החיפוש מה שמאפשר למשתמשים חיפוש עם מילות מפתח מסוימות.
  • קוד דוגמא טוב יותר לפלאג-אין שונים. זה מאפשר למפתחים לבנות תוספות מותאמות בצורה קלה יותר.
  • האפשרות לתת תוקף ממידע בצורה אוטומטית נגד רשימה של אפשרויות בזמן תהליך השמירה. זה מקל על האפשרות להגן מפני האקרים שמשכפלים טפסים ומנסים לשמור מידע לא תקף.
  • מאפשר לטופס העלאת מאמר לקבוע את הקטגוריה של המאמר בצורה אוטומטית. זה מאפשר למנהלי אתרים להגביל את המשתמשים לקטגוריות מסוימות, מה שאומר שמידע לא נוסף בטעות לדפים לא נכונים של האתר.
  • עיבוד קבוצתי (העתקה והעברה) של מאמרים זמין עכשיו באותה צורה של קטגוריות ותפריטים.
  • שיפורים ב"רב-שפתי" מאפשר לקשר תפריטים בשפות שונות לניווט מהיר. ניתן לבנות חבילות שפה  שיבחרו באופן אוטומטי את הגופן הטוב ביותר לכל שפה.

פיתוח מונע ע"י קהילה

הפיתוח של ג'ומלה תלוי בעיקר על מי תורם מה לליבה. כל מפתח מוזמן להגיש טלאי לליבה. צוות הייצור של ג'ומלה (PLT) הוא שמחליט מה נכנס לליבה ומה לא. זה יכול להיות תלוי דברים כשאיכות הקוד הוא אחד מהם.

אז זה לא רק מה המשתמש הסופי של ג'ומלה רוצה, אלה גם אם מישהו לקח את הזמן ליצור את המאפיין, וצוות הייצור מאשר, משפר ומכניס לליבה של ג'ומלה.

העתיד של שידרוגי ג'ומלה

בעבר, שידרוג מגירסה גדולה אחת של ג'ומלה לגירסה שניה היה מאוד מעצבן. מעבר מ 1.0 ל-1.5 היה קצת מעצבן (לפחות לאתרים מורכבים). אותו דבר לגבי המעבר מ- 1.5 ל- 1.6. זה עכשיו היסטוריה. שידרוגים עתידיים יעשו כולם בתוך מנהל ג'ומלה. עד כמה שהבנתי, זה יהיה תקף גם אם נעשו שינויים לטבלאות בגירסה החדשה של ג'ומלה. תוכנת  השידרוג תדאג לכך.

סנדר פוטג'ר מ- Joomlacommunity.eu יצר גרף מידע שמראה את אסטרטגיית פיתוח ה-CMS  של ג'ומלה. לחץ על התמונה הבאה כדי לראות את הגירסה המלאה בחלון חדש.

מה חסר?

המאפיין העיקרי, לגירסה הזאת, הוא השיפור בשידרוג ג'ומלה. יש עוד מאפיינים כלולים. אולם, רובם מאחורי הקלעים ולא נראים או שמישים מיד (או לפחות כך נראה) למשתמש הממוצע.

אני מקוה שלגירסה הבאה צוות היצור יתן לפחות מאפיני מפתח אחד או יותר שהמשתמשים מחפשים. יהיה הרבה יותר קל לשווק גירסה חדשה של ג'ומלה אם יש מספר מאפיינים מוחשיים כלולים. הכוונה היא למספר מאפיינים שיהיו מובנים למשתמשים, ללקוחות ולבוסים.

הרבה יותר קל להצדיק שידרוג אם ניתן להצביע על מספר מאפינים יעילים כמו מיפוי כללי, תיוג תוכן ועוד.

למה לשדרג לגירסה 1.7?

טוב, ג'ומלה 1.7 היא הצעד הטבעי הבא אם אתה משתמש ג'ומלה ורוצה את החידושים האחרונים. במיוחד אם אתה רוצה ליצור אתר חדש. במקרה הזה, טבעי להשתמש בגירסה האחרונה.

בגלל שלגירסה 1.7 יש התאמה מלאה עם התבניות והתוספות של גירסה 1.6, תוכל לנצל אלפי מוצרים להרחבת החבילה. אני מאמין כי מפתחים יתאימו את התוספות והתבניות ל-1.6/1.7 לפני שג'ומלה 1.5 יסיים חייו באפריל 2012.

חלק מהתוספות המשמעותיות כבר הותאמו לגירסאות 1.6/1.7 או שהם במצב בטא, לדוגמה: sh404sef, K2, FlexiContent, גיבוי אקיבה, גלריית תמונות פשוטה ועוד.

האם תזדקק לכל התוספות שאתה משתמש בהם כרגע?

אם יש לך אתר בגירסה 1.5, כדאי לבדוק מקרוב בתכנית הנדידה ומה הוא מצריך. אולי תבדוק אותו בגירסת גיבוי של האתר כדי להיות בטוח. בשלב מסוים תצטרך להעביר את האתר בכל מקרה.

כדי גם לראות את המאפיינים של גירסה 1.7 ולראות שחלק מהפונקציות החדשות מסירות את הצורך בשימוש בחלק מהתוספות של 1.5. המכשול העיקרי לשידרוג הוא הזמינות של שידרוג של תוספת.

אני אשדרג את אתרי 1.6 ל-1.7 מיד. גם, אני אתחיל להעביר חלק מאתרי ה-1.5 הפחות מורכבים ל-1.7. האתרים הגדולים יצטרכו קצת עבודה, אבל אני אעביר אותם במהלך החודשים הקרובים.   

עליך להירשם כדי להוסיף תגובות

איתמר

אתר המחבר/ת: http://www.actvtec.co.il