שלום לכולם.

עכשיו כשגירסה 1.6.3 שוחררה, מוקד הפיתוח עבור ג'ומלה יכול להעביר הילוך ואנחנו יכולים להתמקד בתכונות חדשות עבור גרסה 1.7. זוהי תקופה מרגשת מאוד עבור הפרויקט, וצוות גרעין הפיתוח חושב שזה יהיה מועיל לתאר את הרעיונות שלנו לגבי התהליך של הוספת תכונות חדשות.

ראשית כמה אזהרות. כפי שאתם ודאי יודעים, עברנו לאחרונה למחזור שחרור גירסה מבוסס זמן. אז גרסה 1.7 תהיה הגרסה הראשונה שלנו, והיא תשוחרר ב- 10 יולי 2011 - עם  סט של תכונות חדשות ושלמות. אז אנחנו יודעים, גרסה 1.7 תשתחרר, אבל אנחנו לא יודעים מה התכונות החדשות שהיא יכיל. מכיוון שזה הוא המחזור הראשון מסוג פיתוח זה, אנחנו נלמד  ונבין כמה דברים תוך כדי ריצה. יש לנו את הקווים הכלליים של התהליך, כפי שיוסבר כאן, אבל יהיו, ללא ספק, דברים שאנחנו צריכים להתאים או לשנות.

קמט השני הוא, או על 30 אפריל 2011, נוכל לפצל את פלטפורמת ג'ומלה (התיקיה ספריות פחות או יותר) כפרויקט נפרד. זה יהיה לשנות את הדרך שבה אנחנו מתקנים באגים ומוסיפים תכונות המשפיעות על הפלטפורמה. שוב, זה כל חדש, אז שוב נהיה למידה כמו שאנחנו הולכים יחד.

לוח זמנים

עם זאת, יש לנו חלוקה טובה של איך שאנחנו חושבים שהתהליך אמור לעבוד עבור הוספת תכונות לגרסה 1.7. קודם כל, הנה קו הזמן המתוכנן.

19 אפריל 2011 גירסה 1.6.3 משוחררת. גירסת הפיתוח (trunk) מוקפאת.
19-30 אפריל 2011 פלטפורמת ג'ומלה מתמזגת ל-CMS כספרייה חיצונית.
30 אפריל 2011 פלטפורמה הפרויקט מתחיל. גירסת הפיתוח משתמשת בגרסה 11.1 של הפלטפורמה.
14 אפריל - 20 מאי 2011 הקהילה מקבלת תכונות חדשות מוכנות, כענפים או כעדכונים.
1 מאי - 31 מאי 2011 תכונות חדשות מתווספות לגירסת הפיתוח.
1 יוני 2011 הקפאת תכונות חדשות. אין יותר תכונות עבור 1.7. (אבל אתה רק צריך לחכות 5 חודשים!)
1 יוני - 30 יוני 2011 בדיקות, ניפוי שגיאות, תיעוד התכונות החדשות.
10 יולי 2011 גרסה 1.7.0 שוחררה
מה זה אומר לך? הדבר החשוב הוא זה: עכשיו זה הזמן לעבוד על תכונות חדשות עבור 1.7.

כיצד אוכל לתרום תכונה חדשה?

המתאר הבסיסי לתרומת לג'ומלה מוסברת כאן: http://developer.joomla.org/getting-started.html. עבור תכונות קטן, אתה יכול לעשות תיקונים (patches). עבור תכונות גדולות, תצטרך ענף (branch) שלם בשביל כך.

חשוב מאוד לתקשר באמצעות רשימת ה-CMS על מה אתה מתכנן לעבוד ונסה, אם זה אפשרי, לתאם עם אחרים המעוניינים לעבוד על אותה תכונה. אנחנו לא מתכוונים לנסות ולנהל את התהליך הזה בצורה מלמעלה למטה. אנחנו מקווים כי חברי הקהילה ינסו עצמאית להתארגן ככל האפשר.

בעת העבודה על התכונה, אנו נעקוב במערכת הפיצ'רים (http://joomlacode.org/gf/project/joomla/tracker/?action=TrackerItemBrowse&tracker_id=8549). כאשר התכונה מוכנה, ננסה למצוא מישהו שיעזור לבדוק ולהעריך אותה ולאחר מכן לקבל את זה לתוך גירסת הפיתוח המרכזית (trunk).

מי יחליט מה תכונות קבל נוסף?

לצוות גרעין הפיתוח תהיה המילה האחרונה בנושא זה. עם זאת, האינטרס של הקהילה יהיה שיקול חשוב בהחלטה.

אילו קריטריונים ישמשו החלטה זו?

להלן הקריטריונים ואנחנו מתכוונים להשתמש בהם כדי להחליט אם תכונה תיכלל:

1. האם התכונה צריכים להיות בליבה?

רוב הפונקציונליות של ג'ומלה קיימת הרחבות, וכך זה צריך להיות. באופן כללי, הליבה צריכה להיות קטנה ככל האפשר, כל עוד מימושים של תכונות יסודיות קיימות. אם יש לך רעיון גדול, אבל זה לא צריך להיות בליבה, אז אתה צריך כנראה לפתח אותו כהרחבה.

2. האם התכונה לעבור בדיקות אוטומטיות?

אם התכונה משנה פונקציונליות ב-CMS, התכונה צריכה לכלול בדיקות מערכת אוטומטיות כדי להדגים את הפונקציונליות הזו ולהוכיח שזה עובד. אם התכונה אינה משנה פונקציונליות קיימת, בדיקות המערכת הקיימות צריכות לעבור. אם פונקציונליות חדשה מתווספת, בדיקות המערכת שבודקות את הפונקציונליות צריכות להיכלל.

3. האם הקוד לעמוד בסטנדרטי הקידוד של ג'ומלה?

תקני קידוד בימים אלו הושלמו. עד שסטנדרטים חדשים יפורסמו, אנא השתמש בסטנדרטים הקיימים בקישור הזה.

4. האם התכונה הרצויה?

האם התכונה קשורה לאחד הרעיונות המובילים בתור הרעיונות? האם התכונה קשורה לאחת ממטרות הכלליות של הגירסה? (נזכיר כי הנושא לשחרור גרסה 1.7 היא לגלות מחדש את התוכן) האם התכונה נשאלה או נדרשה ממישהובעבר? האם יש תמיכה ברעיון ברשימת התפוצה של ה-CMS?

5. האם מימוש היישום נכון ארכיטקטורית?

האם התכונה מיושמת באופן הגיוני בהקשר של הארכיטקטורה הכוללת של ג'ומלה? במסגרת הדיון ותהליך התכנון ברשימת התפוצה של ה-CMS, זה רעיון נהדר כדי לדון כיצד בדיוק התכונה תיושם. זה יעזור להבטיח כי הוא מתאים היטב עם המבנה הקיים.

6. האם התכונה מתועדת?

חשוב מאוד שיהיה לפחות תיעוד בסיסי מה התכונה עושה ואיך היא עובדת. אחרת, יהיה קשה מאוד עבור מישהו כדי להעריך את התכונה. כמו כן, תיעוד זה ישמש לצורך בדיקות, לכתיבת מסכי עזרה לג'ומלה וכל המדריכים הקשורים. אם התכונה המוצעת עונה על קריטריונים אלה, והיא מוכנה בזמן, אז יש סיכוי גדול שהיא תיכלל במהדורת 1.7. אם התכונה היא קרובה לסיום אבל צריכה עוד  גימור, אז היא תוכל להיות מוגשת גם עבור 1.7 (אם עדיין יש זמן) או עבור המהדורה הבאה.

מחשבות אחרונות

הנה כמה נקודות אחרונות. כאמור לעיל, הפלטפורמה היא עכשיו פרוייקט נפרד. כלומר, שינויים בקבצים של תיקיית "libraries/joomls" צריכים להיעשות במסגרת פרויקט הפלטפורמה ולא כחלק מגרסה של 1.7 . אפשרי, כמובן, כי חלק מ-1.7 יהיו קשורים לפלטפורמה. אם זה יקרה, נצטרך להעריך ולקבוע את דרך הפעולה הטובה ביותר.

הנה עוד נקודה חשובה. בראש סדר העדיפויות שלנו לגרסה 1.7 הנם:

  1. גירסה באיכות גבוהה וגם
  2. לשחרר גירסה בזמן.

אנחנו רוצים לקבל תכונות חדשות ומגניבות ב-1.7, אבל אילו תכונות יכנסו פחות חשובות משני היעדים הללו. במילים אחרות, אם זה מסתכם בבחירה, אנו בוחרים לשחרר בזמן עם כמה שפחות באגים עדיף על הוספת תכונה חדשה. אז, אם אתה עובד על משהו מגניב והוא לא יהיה מוכן בזמן, יש לזכור כי זה רק כמה חודשים קצרים עד למהדורה הבאה. במקרה כזה, אתה לא מאחר לגרסה הזו, אתה רק מקדים עבור הגירסה הבאה!

אנו נרגשים לראות מה הקהילה תביא לגרסה 1.7. קידוד שמח!

מתוך אתר הקהילה העולמי.

עליך להירשם כדי להוסיף תגובות

עופר כהן

חובב ג'ומלה
אתר המחבר/ת: http://embad.com