סיפורה של מערכת ניהול התוכן, מבוססת הקוד הפתוח joomla! באוניברסיטת חיפה, מתחיל בשלהי שנת 2004.

רקע וקצת היסטוריה

באוניברסיטת חיפה כמו בהרבה אוניברסיטאות אחרות אלפי אתרי אינטרנט. מאתר האינטרנט הראשי של האוניברסיטה, דרך אתרי הפקולטות והחוגים ועד למרכזי המחקר ואתרים אישיים של חוקרים ואנשי סגל.

עד לתאריך הנ"ל כמעט כל נושא בניית אתרי האינטרנט היה מבוסס על עבודה ב-html תוך כדי שימוש בטכנולוגיות מיושנות של frames וטבלאות.

באותו הזמן, סוף שנת 2004, החלו לחלחל אט-אט מושגים חדישים כגון "הפרדת עיצוב מתוכן," תוך כדי שימוש בשפת css בגרסתה השנייה, ומושג נוסף – מערכות ניהול תוכן.

מבחינתנו – מערכות ניהול תוכן באו לענות בראש ובראשונה על הצורך הפשוט של הלקוחות , קרי פקולטות, חוגים, מרכזי מחקר, שעובדיהן יוכלו לעדכן את האתרים הנבנים עבורם ללא צורך בלימוד מעמיק של html, שלא לדבר על css ושאר מרעין בישין מבחינת הלקוחות. המיומנות היחידה שנדרשה ועדיין נדרשת היא שילוב של יכולת עבודה עם מעבד תמלילים ותוכנת דואר אלקטרוני כלשהי.

הבחירה בג'ומלה

בזמן זה ניסינו מספר מערכת ניהול תוכן בטכנולוגיות שונות. בניהן ניתן למנות את php-nuke,  e107, plone  ואחרות. מערכות אלה שחלקן היו נפוצות כבר מאוד במקומות שונים ענו על הצורך הבסיסי, אולם מבחינת עיצוב המערכות, נתקלנו בקשיים מסוימים, מה גם שהידע שלנו ב-php ו-css עדיין לא היה מספיק על מנת שנוכל לעשות עם המערכות הללו כרצוננו.

בזמן זה הוצגה בפנינו, על ידי האתר המצוין opensourcecms.com , מערכת mambo ששילבה קלות שימוש, עם אפשרויות עיצוב סבירות ביחד עם תמיכה טובה בעברית וקהילה ישראלית תומכת, כאן נזכיר את דויד וראם, מייסדים והרבה תמיכה ועזרה שקיבלתי מיאיר להב. בהנהלת אגף המחשוב של האוניברסיטה, בו אני עובד, קיבלו את ממבו ברגשות מעורבים. מצד אחד הוצגה טכנולוגיה מדהימה לכל הדעות, אולם מצד שני לא יכולתי לתת למנהלים שלי "מספר טלפון" אליו ניתן להתקשר (כסף לא היווה בעיה) במקרה של תקלה.

הפרויקט הראשון

באותם ימים הרמנו פרויקט של "יום פתוח וירטואלי" שבו מתעניינים יכולים ללמוד אודות האוניברסיטה, חוגי הלימוד המרצים וכו' דרך האינטרנט מבלי להטריח את עצמם לצאת מביתם. התקציב לפרויקט היה נמוך יחסית ורוכז ברובו למטרות פרסום, כך שהיה עלי למצוא מערכת פורומים שתוכל לעמוד בעומס (מאות משתמשים בו זמנית, וכעשרת אלפים כניסות ביום). הצעתי את phpbb. ולכשנשאלתי לגבי "מספר הטלפון לתמיכה" הסברתי והדגמתי כי אין כזה, אולם התמיכה שאני מקבל מהקהילה הישראלית והבינלאומית טובה לאין שיעור מכל חוזה שרות מסחרי מול חברה כלשהי איתה חתומה האוניברסיטה. היום הפתוח הוירטואלי נחל הצלחה רבה (בשנים הבאות אוניברסיטאות רבות העתיקו מאתנו את הפורמט), ובעקבותיו קיבלתי אישור לא כתוב להתחיל את השימוש הרציני במערכות ניהול תוכן מבוססות קוד פתוח. המעבר מממבו לג'ומלה גרם לי דפיקות לב לא קטנות למשך כמה וכמה ימים. האפשרות שבחרתי והמלצתי על משהו קיקיוני עשתה לי כמה ימים קשים, אולם בסופו של דבר עם הגירת כל קהל המשתמשים רווח לי.

אתר דקאנט הסטודנטים - אחד הפרוייקטים הראשונים שעדיין פועל על ג'ומלה 1

 

מחיר לעומת תועלת

השקענו זמן רב בלימוד עצמי של css וכיצד לעצב תבניות ובמקביל במאמצי שיווק פנימיים מול יחידות האוניברסיטה השונות. ההתחלה לא היתה קלה, "מכרנו" מערכת שלא הכרנו מספיק, ולא תמיד יכולנו לענות על כל צורכי הלקוחות. מאידך, יכולתם לעדכן את התכנים בעצמם ומחיר המערכת שאתו אי אפשר היה להתמודד (הצעות חיצוניות שהתקבלו עמדו בין 15,000 ל-25,000 דולר לאתר עם יכולות מקבילות) עמדו לטובת המערכת.

בשלב זה היו בידינו כבר מספר מערכות כולן מבוססות ג'ומלה 1. חלקן בשימוש אינטנסיבי מאוד כגון אתר הדוברות של האוניברסיטה שרשם אלפי כניסות ועשרות אלפי כניסות בימי מלחמת שלום הגליל השנייה.

ג'ומלה 1.5

הזמנים חלפו וג'ומלה 1.5 הוצגה. המעבר אליה מבחינתנו ארך זמן לא מועט ובעצם התחלנו לעבוד אתה רק כשנתיים לאחר הצגתה. הסיבות לכך רבות, אולם לכשרכשנו את המיומנות של עיצוב תבניות והבנו את היתרונות הרבים שלה על גרסה 1, עברנו לייצור אתרים בכמויות גדלות והולכות.

אתר הפקולטה לרווחה ובריאות על כל חוגיו במערכת ג'ומלה יחידה!

 

תהליך הקמת אתר באוניברסיטה

תהליך הקמת האתרים כולל שיחות אפיון על הלקוחות, תהליך עיצוב שבו מוצעות ללקוחות מספר הצעות עד להחלטה על העיצוב, ובסופו "נחתך העיצוב והופך (בעבודה קשה) לתבנית ג'ומלה. אנו מכניסים כעשרה פריטי תוכן ראשוניים, והלקוחות ונציגיהם עוברים הדרכה מפורטת בהכנסת תכנים.

כל מני צרכים "קטנים" שהוצגו בפנינו, כגון ייצור הודעות rss על ביטולי שיעורים או אירועים המתרחשים באוניברסיטה שיוזנו אל מסכי הפלאזמה הפרוסים ברחבי הקמפוס, קיבלו פתרון מהיר מאוד בדמות מערכות ג'ומלה שהותקנו עבור הצרכנים הללו. היישום ופשטותו נצחו כמעט בכל תחרות על מתן פתרון בו התחרו חברות מסחריות. אחד הפתרונות הוא למשל הודעות מתגלגלות בפורטל הסטודנטים שמבוסס SAP!!!

אתר לקרנות מחקר מטעם האיחוד האירופי

 

אימוץ ג'ומלה כתקן דה פקטו ע"י האוניברסיטה

לקראת סוף 2009, ובתחילת 2010, פעלה באוניברסיטה ועדה שתפקידה להמליץ על "תקן" וטכנולוגיה מומלצת להקמת אתרי אינטרנט ואינטראנט בקמפוס. ההמלצה גורפת גם לגופים פקולטטיים ומרכזי מחקר. הועדה צפתה בימי עיון של החברות הגדולות ביותר בשוק שהביאו את מיטב המציגים של הטכנולוגיות לימי עיון שלמים. מולם ניתנה לי שעה עגולה אחת להציג את ג'ומלה . לזכותי עמדו עשרות רבות של אתרים שהקמתי כבר, ואתר ג'ומלה העולמי והישראלי שיכולתי להציג כסביבה תומכת ביותר. בסיכומו של יום המליצה הועדה כי אתרי האינטרנט של האוניברסיטה (רוב האתרים) יבנו בסביבת ג'ומלה. כדאי להזכיר כי מערכות ניהול תוכן מבוססות קוד-פתו, נוספות, התמודדו כגון Drupal ו-Worpress אולם ג'ומלה נבחרה לבסוף שלזכותה עמדו הרב-גוניות שלה ביחס ל-Wordpress מחד, ופשטות השימוש ביחס ל-Drupal מאידך, ובעיקר משום שהתאימה למרבית הצרכים של יחידות האוניברסיטה השונות.

קורסים וראיה לעתיד

על מנת להטמיע את המערכת פיתחתי ובניתי קורס הקמת אתרים בג'ומלה. הקורס מיועד לקהילת בוני האתרים באוניברסיטה (כ-30 איש) והם לומדים את המערכת למן התקנתה, אפיונה דרך הכנסת תכנים, שימוש בתוספים, גיבוי וכמובן עקרונות בעיצוב תבניות.

 

כיתת קורס ג'ומלה באוניברסיטה

נכון להיום ישנה החלטה במרבית הפקולטות כי אתרים עתידיים יבנו בג'ומלה. כיום אנו עומדים על כמה מאות אתרים, וניתן לצפות כי בתוך כשנתיים מספר זה יוכפל. כמו כן בתכנון הכשרת מפתחים למודולים וקומפוננטות שיוכלו לתקשר עם המערכות הגדולות של האוניברסיטה כגון SAP.

בשנה האחרונה מתחיל המעבר לגרסה 1.6 וגרסאות ההמשך. יחד עם שימוש גובר והולך בתבניות Framework ובראשן JA T3 ונגזרותיה. תבניות אלה מפשטות את תהליך אפיון ועיצוב האתר מאוד, ומאידך נותנות מענה ליצירת מראה סטנדרטי יחסית לאתרים באוניברסיטה וכן, נגישות לאתרים דרך מכשירים ניידים מכל סוג.

אתר בית הספר למדעי המדינה מבוסס תבנית T3

עליך להירשם כדי להוסיף תגובות

עדן אוריון

עוסק באמנות אסטרונומיה ומולטימדיה לפרנסה. אוהב מאוד את החיים כפי שהם ומשתדל למצות אותם ככל האפשר. לא מחפש דברים נסתרים. היופי גלוי לעין. אנשים שאשמח להכיר כאלה שאמנות, אסטטיקה, יופי, שמים וכוכבים כפי שהם מעניינים ומרתקים אותם.
אתר המחבר/ת: http://edenorion.com