נגישות אינטרנט

רבות דברו על נפלאות ג'ומלה 3. אני בחרתי לדבר היום על אחד הנושאים הכמעט לא מוזכרים בגומלה 3 הוא נגישות.

כאשר החלו לעבוד על ג'ומלה 3, המפתחים (לדעתי האישית) עשו עבודת קודש בנושא הנגישות. בייחוד כיום, לאחר כניסת החוק לנגישות בארץ. כל כך שמחתי לגלות שפאנל הניהול של ג'ומלה 3 הוא נגיש לחלוטין. אין שימוש לא הכרחי בטבלאות, ישנה הפרדה בין תוכן לתצוגה, מבנה בעל הִיֵרַרכִיָה ברורה וסידור הגיוני של האתר, שמירה על ניגודיות של צבעי רקע וצבעי טקסט, גדלי טקסט קריאים, מבנה גמיש, ללא שימוש בתמונות טקסט.ניווט בעזרת המקלדת בלבד, פוקוס מודגש ועוד.. היום אתם יכולים להציע מערכת ניהול מצויינת ונגישה לכל לקוח.

 הבעיה הקשה מתחילה בצד הקדמי. החל מהתבניות וממשיך לרכיבים, מודולים ופלאגינים וממשיך ומסתבך כאשר ללקוח יש דרישות לאפקט כזה או אחר ונגמר בדרישות המעצב.

הטיפים שלי

אלו הם הטיפים שלי. בהם אני משתמש כבדרך קבע בבניית האתרים שלי בג'ומלה.

כאשר בוחרים תבנית, צריך לשים לב לכל נושא הנגישות. כשהתבנית מגיעה עם ורכיבים ומודולים משלה, כגון תפריטים או גלריות. צריך לוודא שניתן להגיע לכל מיקום בעזרת המקלדת בלבד. לשים לב לצבעי הטקסט והרקע. לבדוק שניתן ליישם עליהם את כללי הנגישות.

רובם של הרכיבים אינם נגישים. ובשל כך אני משתדל כמה שפחות להשתמש ברכיבים ויותר לכתוב קוד משלי. לדוגמה – תפריטים: מאוד פשוט וישנם שלל מדריכים שניתן ליצור בעזרת CSS כללים ואז להשתמש במודול בררת המחדל של ג'ומלה, שהוא מצויין ונגיש לחלוטין. לא מסובך לכתוב תבניות. כתיבת תבנית מאפשרת לך שליטה טובה וללא קוד מיותר.

לאלו שמשתמשים בעורך JCE. תוכלו למלא ערך בררת מחדל עבור הלקוח. כך שאם במידה וישכח, לא קרה כלום. ( אם תגשו בפאנל הניהול של גו'מלה לרכיבים ← JCE EDITOR ← Editor Profiles ← לפרופיל בו אתם משתמשים (לרוב זה Default ) ← ואז גשו לplugin Parameters ובחרוImage Manager ← גללו קצת למטה לAlternate Text )

במידה ואתם JCE MediaBox רק שתדעו - הוא נגיש.

כאשר אתם מצרפים תמונה למאמר – הוסיפו ALT ו TITLE (בלשונית ADVANCED). בנוסף יש שם אפשרות להוסיף קישור למסמך שמתאר את התמונה (Long Description).כאשר ישנה תמונה המכילה מלל – למרות שדבר שאסור לפי כללי הנגישות של רמה AA, ניתן לצרף תמונה שכזאת רק כאשר, כל אבל כל, כללי הנגישות לתמונה קיימים כולל Long Description. הדבר שימושי כאשר הלקוח מתעקש לצרף תמונה שהיא סוג של פלייר (שמכיל מלל).

לגבי טפסים – לא מצאתי רכיב שפועל לפי כללי הנגישות המלאים (כולל חוקי ARIA-*). ההמלצה שלי היא לעבוד עם רכיבי טפסים שנותנים לך לערוך ולהוסיף הגדרות אל חלקי הטופס, כדוגמת RS FORM PRO. אני אישית, לטפסי צור קשר פשוטים, אני כותב את הקוד.

אתם מוזמנים לבקר באתר שלי ולקרוא עוד על נושא הנגישות. תמצאו שם הסברים כללים וגם טיפים מעשיים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תגובות   

0 #1 tiran moyal 2016-07-10 20:48
טוביה באמת שהייתי גם בהרצאה שלך אבל תסביר ל בבקשה איך אנשים שאין להם ידע בתיכנות אמרוים להתמודד עם החוק הזה
בואו תעזור לקהילה ותעזור כמה פלאגינים שעושים בנגישות
שלפחות יהיה את המינימום אם הנושא כל כך חשוב לקדם אותו והוא חשוב

עליך להירשם כדי להוסיף תגובות

טוביה

בתחום המחשבים מגיל קטן. לפני כ- 3 שנים החלטתי להפוך את זה למקצוע. התאהבתי בתכנות, בבניית אתרים בפרט. תוכלו להתרשם ממני באתר שלי . בנוסף אני רוקד סלסה (בעיקר בסגנון )LA. אוהב לבשל לאכול והרבה ספורט.
אתר המחבר/ת: http://toovya.co.il