בהמשך למאמר בנושא הרשאות גישה - מתי וכיצד להשתמש, נשאלה שאלה בקבוצת הפייסבוק שלנו לגבי כיצד לאפשר לקבוצת משתמשים לראות מאמר מסויים ורק לקבוצה זו. הבה ואסביר כיצד עושים זאת בג'ומלה.

הרשאות גישה?

למי שלא קרא את המאמר הקודם מומלץ מאוד לעשות זאת. הרשאות גישה מאפשרות לשלוט למי יש גישה לכל חלק באתר בין אם לשנות ובין לקרוא.

משתמשים, קבוצות ורמות גישה

פה למעשה טמון הסוד. לא נדרש להסביר מה זה משתמשים. קבוצות הינן ישות שמאפשרת לשייך מספר משתמשים לישות אחת. רמת גישה הינה אפשרות לשייך קבוצות משתמשים מסויימות לאפשרות לבצע או לקרוא משהו באתר. ההפרדה בין קבוצות משתמשים לבין לרמות גישה מבוצעת מכיוון שרצו להפריד בין החלוקה של המשתמשים לקבוצות לבין מה שכל קבוצה יכולה לעשות. מהלך זה יוצר דינמיות רבה המאפשרת לבעלי אתרים לשחק ולבנות אתר עשיר שנותן לכל משתמש תוכן שונה.

יש לשים לב ולהדגיש שלכל פריט מידע בג'ומלה ישנה אפשרות להגדיר רמת גישה. משמע שניתן להשתמש בהגדרות רמות גישה לא רק עבור מאמרים אלא גם עבור מודולים או כל סוג תוכן אחר וכך להציג לכל קבוצה באתר מידע שונה לגמרי.

בתאוריה הכל מובן...

איינשטיין אמר פעם שבתאוריה הכל מובן אבל לא עובד ובמעשי הכל עובד ולא מובן. לכן, הבה ונראה דוגמה כיצד להראות משהו שונה בדף הבית לכל קבוצה שיש באתר. שימו לב שהתמונות הינן עבור ישות אחת בלבד ובד"כ צריך לבצע את אותה פעולה פעמיים - פעם אחת עבור כל ישות.

צעד אחר צעד 

 1. יצירת שני קבוצות משתמשים חדשות "מתחילים" ו"מתקדמים" . עבור הורה הקבוצה אבחר Registered מכיוון שרק משתמשים רשומים ישויכו לקבוצות הללו.
  יצירת קבוצת משתמשים חדשה
 2. יצירת שני רמות גישה חדשות "מתחילים" ו"מתקדמים". עבור כל רמת גישה נבחר את הקבוצות החדשות בהתאמה.
  יצירת רמת גישה חדשה
 3. עכשיו נעבור למודולים ואצור שני מודולים חדשים מסוג HTML מותאם (Custom HTML), אוסיף אותם במקום בולט באתר בשביל ההמחשה ואוסיף תוכן שאוכל להבדיל ביניהם. אשייך כל מודול לכל קבוצה חדשה בהתאמה.
  יצירת מודול חדש
 4. נעבור למנהל המאמרים ושוב אצור שני מאמרים חדשים ואשייך אותם לכל קבוצה להמחשה. את שני המאמרים אסמן לעמוד הבית.
  יצירת מאמר חדש
 5. שימו לב כי המודולים והתכנים לא יופיעו לאורחים אלא רק למשתמשים רשומים המשוייכים לקבוצות הנ"ל. כל קבוצה תקבל את התכנים שהתאמנו עבורה.
 6. לבסוף ניצור שני משתמשים חדשים ואשייך כל אחד לקבוצה אחרת. לאחר כניסה עם כל משתמש לכל משתמש יופיע תוכן בעמוד הבית ומודול שונה.
  יצירת משתמש חדש
 7. לבסוף ניכנס עם אחד המשתמשים החדשים ונראה כי התכנים משתנים אחרי הלוגין.
  עבור משתמש בקבוצת מתחילים:
  כניסת משתמש בקבוצת מתקדמים
  עבור משתמש בקבוצת מתקדמים:
  כניסת משתמש בקבוצת מתקדמים

סיכום

ראינו כי באמצעות מספר פעולות פשוטות ניתן להציג אותו אתר עם תכנים שונים למשתמשים שונים, מה שהופך את ג'ומלה למערכת ניהול תוכן חזקה ודינמית. אם יש לכם שאלות נוספות, העירו בתגובות או נסו את הפורום שלנו.

נשמח לראותכם במפגשי הקהילה ובכנס ג'ומלה הקרב ובא...

עליך להירשם כדי להוסיף תגובות

עופר כהן

חובב ג'ומלה
אתר המחבר/ת: http://embad.com