הרשאות בג'ומלה

הרבה שואלים לגבי הפיצ'ר החדש שנכנס בגירסה 1.6 - ACL. בנוסף לכך, הרבה מתעניינים כיצד לאפשר בניהול למשתמש ספציפי גישה לרכיב ספציפי. המדריך הבא מנסה להסביר זאת.

ACL, ר"ת של Access Content List ובתרגום לעברית סחה רשימת בקרת גישה, נועד לאפשר למנהלי אתרים לשלוט אילו משתמשים או קבוצות רשאים לגשת ולערוך מאפיינים שונים בניהול האתר.לדוגמא, ניתן לאפשר לקבוצה מסויימת גישה אך ורק לחלק של התכנים של האתר, משמע לעריכת מאמרים וקטגוריות של האתר.

מומלץ מאוד לא לשחק עם הרשאות גישה ברירת מחדל של ג'ומלה, אלא אם נדרשתם לכך (למשל ע"י לקוח). הסיבה נעוצה בכך שמדובר בעניין שהוא יחסית מורכב בגלל האפשרויות הרבות שיש לפיצ'ר זה בג'ומלה ומשתמשים מתחילים נוהגים להסתבך עם זה (ראו בנוסף את המדריך המלא באנגלית בסוף המאמר).

כיצד עושים זאת?

 1. נמשיך את הדוגמא וניצור קבוצה בשם מנהלי מאמרים שתוכל רק לערוך תוכן בניהול האתר וגם בצד קדמי. 
  יצירת קבוצת משתמשים חדשה
 2. לאחר מכן נצטרך לשייך את הקבוצה לרמת גישה. ניכנס אל משתמשים -> רמות גישה -> נבחר ב-Special.  נוסיף את הקבוצה החדשה לרמת הגישה Special באמצעות סימון תיבת הבחירה המתאימה (ראו התמונה להלן).
  שיוך הקבוצה החדשה לרמת גישה מיוחדת
 3. לאחר מכן, ניתן הרשאה לקבוצה החדשה לגשת לניהול. ניגש לתפריט אתר -> הגדרות כלליות -> כרטיסייה (טאב) הרשאות. נבחר בקבוצה החדשה ונסמן את ההרשאות הבאות כמורשות: כניסת אתר, כניסת ניהול, יצירה, מחיקה, עריכה, ערוך מצב, עריכה עצמית. להלן דוגמא לפני ואחרי שמירה.
  קבוצת הרשאה לפני שמירה
  קבוצת הרשאה אחרי שמירה

  שימו לב כי גישה לרכיב אינה מורשית כברירת מחדל ולכל רכיב ניתן גישה בנפרד. בדוגמא שלנו זה רכיב התוכן (ראו סעיף הבא).
 4. כעת ניתן הרשאה לקבוצה אך ורק לרכיב התוכן. ניכנס אל התפריט תוכן -> מנהל מאמרים -> נבחר בכפתור אפשרויות בסרגל הכלים -> במסך שיפתח נלך אל כרטיסיית הרשאות -> נבחר בקבוצה החדשה שיצרנו ונסמן מורשה לאפשרויות הבאות: גישת רכיב, יצירה, עריכה, מחיקה, עריכת מצב, עריכה עצמית
  סימון אפשרויות ברכיב התוכן עבור הקבוצה החדשה
  שימו לב כי האופציה הראשונה Configure (הגדר) מאפשרת לקבוצה להיכנס לאפשרויות ולערוך אותם. אנחנו בחרנו בדוגמא זו לא לאפשר זאת.
 5. לבסוף, צרו משתמש חדש ושייכו אותו לקבוצה החדשה. מסך הניהול של משתמשי קבוצה זו אמורים להיראות כך:
  מסך הניהול של מנהלי תוכן

ראה גם

עליך להירשם כדי להוסיף תגובות

עופר כהן

חובב ג'ומלה
אתר המחבר/ת: http://embad.com