k2 logoK2 הוא רכיב שמעניק לג'ומלה יכולות של בלוג. בעזרת K2 נוכל להוסיף לאתר ענן תגיות, מערכת תגובות למאמרים, להוסיף מודול תגובות אחרונות, נוכל לנתב מספר קטגוריות לדף הבית, ועוד.

כמו בג'ומלה, הרכיב K2 מכיל מאמרים וקטגוריות, אלא שב- K2 המאמרים נקראים items. כשנרצה להוסיף מאמר, נלחץ על הכפתור "חדש" ואז נראה שלעורך התמלילים הרגיל של המאמר, נוסף למעלה סרגל ובו אפשרויות נוספות:

היתרון של הסרגל הזה שהוא מאפשר לנו להזין תמונות וגם וידאו למאמר בקלות ובצורה אחידה ומעוצבת. את גודל התמונות והווידאו נגדיר מראש בהגדרות הקטגוריה של המאמר. ואז כל תמונה (או ווידאו) שנוסיף דרך הסרגל הזה, גם אם היא גדולה מאוד, תקטן למימדים הרצויים, תקבל רוחב אחיד, שוליים אחידים, ומיקום אחיד במאמר. זהו יתרון גדול לבעלי אתרים שרוצים לעדכן את האתר בעצמם. K2 מאפשר להכניס תמונות למאמר בקלות ובצורה אחידה מבלי להלחם עם מיקום התמונה, השוליים שלה, והגודל שלה. גם הוספת הוידאו קלה: מעתיקים את הקוד מיוטיוב ומדביקים תחת הלשונית Media.

כמו בג'ומלה, גם ב-K2 יש היררכיה. אם רוצים מראה אחיד לכל האתר, אין צורך להגדיר כל קטגוריה של K2 בנפרד. במקום זאת נגדיר ונעצב קטגוריה אחת ראשית וההגדרות שלה ישליכו על הקטגוריות האחרות. בעזרת האפשרות: INHERIT PARAMETER OPTIONS FROM CATEGORY   (ראה בתמונה המצורפת) נוכל להגדיר שהקטגוריה החדשה שיצרנו תראה בדיוק כמו הקטגוריה הראשית שעיצבנו. בתמונה המצורפת JOOMLA היא הקטגוריה הראשית ועל פיה תעוצב הקטגוריה החדשה בשם "בניית אתרים".

 

לצד כל קטגוריה ישנו טור ארוך של הגדרות עם כותרות משנה.
מתחת לכותרת המשנה VIEW OPTIONS IMAGE  נגדיר את גודל התמונה (מ-XSMALL ועד XLARGE) וגודל הוידאו (בפיקסלים), וכמובן ישנן עוד הרבה הגדרות נוספות.
כל ההגדרות שמתחת ל- IMAGE VIEW OPTIONS מתייחסות לאיך תיראה התצוגה של המאמר הבודד.
בסוף הרשימה אפשר להגדיר שכל מאמר יציג גם תגובות של גולשים. נסמן את האפשרות Show היכן שרשום COMMENTS:


לעומת זאת, כל ההגדרות שמתחת ל- IMAGE VIEW OPTIONS IN CATEGORY LISTINGS מתייחסות לתצוגה של המאמר כשהוא נמצא בין עוד מאמרים ברשימת הקטגוריה.

לאחר שיצרנו והגדרנו את הקטגוריות, אפשר לשייך אותן לתפריט הראשי של האתר. נוסיף פריט תפריט חדש, אולם במקום לבחור בקטגוריות של ג'ומלה, נבחר בפריט תפריט CATEGORIES שנמצא מתחת הכותרת K2.

כעת אם נלחץ על BASIC OPTIONS יפתח תפריט ובו אפשרות לבחור בכמה קטגוריות. פירוש הדבר שאפשר לבחור במספר קטגוריות שיוצגו תחת קטגוריה אחת. כך למשל נוכל להגדיר שדף הבית יהיה כמו בלוג שיכיל בתוכו את התוכן של כל הקטגוריות.

אם נרצה להוסיף למראה הבלוגי של האתר, נשתמש במודולים של K2. נוסיף מודול חדש ונבחר ב- K2 TOOLS.

כשנלחץ על ההגדרות הבסיסיות יפתח תפריט שמתוכו נוכל לבחור: TAG CLOUD, כמו בתמונה המצורפת:

זהו למעשה ענן תגיות שמרכז את כל התגיות שנתנו למאמרים ב-K2 ומציג אותן באתר. המודול הזה הוא אותה גברת בשינוי אדרת, ואפשר לראות מתוך הרשימה הנפתחת בתמונה שמלבד ענן תגיות יש עוד אופציות נוספות כגון תיבת חיפוש, פירורי לחם ועוד.

כדי להפוך את הג'ומלה לבלוג מושלם, נשתמש במודול K2 Comments  שיציג את התגובות האחרונות.

המלצות

 • כשעובדים עם K2 כדאי מאוד לעבוד כשצד הניהול הינו בשפה האנגלית, אחרת הכפתורים עלולים להתבלבל, ונשמור בטעות הגדרות הפוכות ממה שרצינו.
 • ל- K2 יש תרגום בעברית. את התרגום אפשר להוריד מהאתר הרשמי של הרכיב. מורידים את קובץ הזיפ ומחלצים אותו. נקבל שתי תיקיות: Administrator ו-Site.     
  את הקבצים שנמצאים בתיקיה Site נתקין בתיקיה: he-IL  << LANGUAGE . 
  את הקבצים שנמצאים בתיקיה Administrator נתקין בתיקיה he-IL שנמצאת בתוך תיקית LANGUAGE ב- Administrator.
  הערה לגבי קבצי התרגום: לפני ההתקנה חשוב לשנות את הקידומת של הקבצים מ-   he ל-   , he-IL אחרת התרגום לא יעבוד.
 • תוספות ל-K2 אפשר להשיג מהאתר הרשמי.
 • כבר בתחילת בניית האתר כדאי להחליט האם אנו רוצים להשתמש ברכיב K2 או במאמרים ובקטגוריות הרגילות של ג'ומלה. למרות של- K2 יש כפתור שמייבא את כל המאמרים והקטגוריות של הג'ומלה, עדיין תהיה זו חתיכת עבודה לשייך מחדש לתפריט את הקטגוריות של K2 במקום הקטגוריות הקיימות של הג'ומלה, ולעצב מחדש.
 • קצרה היריעה מלתאר את כל היכולות של רכיב זה, מומלץ להתנסות בו ולגלות בעצמכם את מגוון האפשרויות. 

עליך להירשם כדי להוסיף תגובות

nirit

נירית אקרמן - WinWeb מעצבת ובונה אתרים בג'ומלה.
אתר המחבר/ת: http://www.winweb.co.il