Akeeba Backup logoמספר חודשים לאחר שהתחלתי לעבוד בצורה רצינית עם ג'ומלה יצא לי להכיר כלי מאוד מעניין ויעיל שלדעתי כל אדם שעובד עם ג'ומלה צריך להכיר. הכלי נקרא Akeeba Backup (להלן: עקיבא) והוא נועד בעיקר לגיבוי שיגרתי של אתר וכן לצורך העברת אתר משרת לשרת.

רקע

אז אני אתחיל עם רקע קצרצר (ואולי טיפ טיפה משעמם... תסלחו לי).
akeeba team נוסדה ע"י ניקולס ק. דיוניסופולוס, מקור השם עקיבא הוא מסווילית והתרגום שלו הוא גיבוי, כלומר התרגום של akeeba backup הוא "גיבוי גיבוי".
עקיבא נוסדה בשנת 2006 ולמיטב ידיעתי היא התוסף המוכר ביותר והנוח ביותר ליצירת גיבויים לאתר.
אחד היתרונות הגדולים ביותר של ה-akeeba הוא שהוא מגבה גם את בסיס הנתונים (אלא אם כן הגדרנו שלא יעשה את זה) וחוסך לנו מלא בלאגן של גיבוי הבסיס נתונים והגדרה של הקידוד וכו'.
אז בואו נתחיל לדבר תכלס.

ראשית דבר - התקנה

דבר ראשון נכנס לאתר של עקיבא בכתובת: http://akeebabackup.com לאחר מכן נבחר בתפריט download ונבחר בofficial released, שם נוכל למצוא את כל התוספים שהחברה של עקיבא מציעים לנו.
אותנו מעניינים שני תוספים:
  1. Akeeba Backup - זה בעצם התוסף שבאמצעותו אנו מגבים את האתר.
  2. Akeeba Kickstart - באמצעותו אנו משחזרים \ מתקינים אתר מתוך גיבוי שיצרנו.
בתור התחלה נתקין את התוסף הראשון בעזרת מנהל התוספים של הג'ומלה שלנו.
לאחר שהתקנו אותו נראה שנוסף לנו מתחת לתפריט רכיבים רכיב חדש שהוא, כמו שאני מתאר לעצמי שכבר הבנתם הakeeba backup שאנחנו מדברים עליו.

ביצוע גיבויים

לאחר שנלחץ עליו נגיע ל-control panel של העקיבא שלנו, במבט מהיר נוכל לראות שם שבין האופציות שמוצעות לנו שם יש לנו אפשרות לגבות את האתר, אפשרות להכנס להגדרות, צפייה ברשימת הגיבויים וכו'.
אנו נלחץ על Backup now על מנת להתחיל תהליך של גיבוי לאתר.
בדף הבא נצטרך לבחור מספר דברים:
  • active profile - הפרופיל של המשתמש שמגבה, כלומר עקיבא מאפשר לנו ליצור מספר פרופילים לשימוש בעקיבא כדי שנוכל לסדר את הגיבויים בצורה יותר נוחה. כרגע אין שום סיבה לנגוע באופצייה הזאת.
  • short description - תיאור קצר של הגיבוי שזהו בעצם השם שינתן לגיבוי. מומלץ להשאיר את השם המקורי או לחילופין ליצור שם עם מידע ברור על זמן יצירת הגיבוי ומטרתו.
  • Backup comment - תיאור קצר שאנחנו יכולים להוסיף לגיבוי, כמון לדוגמא הסיבה שבגללה גיבינו וכו' כדי שאם עוד חודשיים נרצה לדעת למה כל גיבוי נעשה (במקרה ונצטרך לשחזר את האתר לזמן מוקדם יותר), נוכל לדעת את זה בקלות.
לאחר שהזנו את כל הפרטים נלחץ על Backup now!
עכשיו מה שנותר לנו לעשות זה להמתין להשלמת הגיבוי שבד"כ אורך זמן קצר.
אם לא היו בעיות אז תוך זמן קצר נקבל הודעה שהגיבוי הצליח ונוכל למצוא את קובץ הגיבוי בנתיב: mysite/administrator/components/com_akeeba/backup ושם קובץ עם השם שנתנו לגיבוי עם סיומת JPA (אלא אם כן הגדרנו שישמר עם סיומת ZIP).
מומלץ להוריד את הגיבוי למחשב למקרה שיש בעייה בFTP או שהוא נפרץ!!!

פתרון בעיות

אם קיבלנו הודעה שהגיבוי לא הצליח ננסה שוב, אם בפעם השנייה הגיבוי שוב נכשל אז צריך לטפל בבעייה שבד"כ נובעת מבעיות בהגדרות בשרת. אני אציג כאן פתרון לבעיות הנפוצות.
נכנס בפאנל שליטה של עקיבא לconfiguration וננסה לשנות מספר דברים.
אני אציג כאן מספר פתרונות שאינם תלויים אחד בשני, כלומר יתכן שפתרון אחד יפתור את הבעייה ויתכן שנצטרך להעזר בכמה מהם אז פשוט תשחקו עם ההגדרות שאני אציג כאן ותנסו בין שינוי לשינוי לבדוק מחדש. (אני חושב שהפתרון השלישי הוא הכי יעיל בד"כ).
  1. לסמן את תיבת הסימון באופציה: Use IFRAMEs instead of AJAX.
  2. נסו לשנות את הarchive engine מJPA לZIP.
  3. סמנו את תיבת הסימון enable size quota ותגבילו את הגודל למשהו כמו 2-3MB (אם זה פותר את הבעייה ניתן להגדיל ולמצוא את הגבול הבעייתי).
אם לא הצלחתם לפתור את הבעייה תמיד ניתן להעזר בחברי הפורום או בפורום התמיכה של עקיבא בכתובת הבאה: https://www.akeebabackup.com/support/forum.html.

העלאה מגיבוי

לאחר שסיימנו את שלב הגיבוי נעבור לשלב החילוץ בשרת השני (או במקרה של שיחזור - בשרת המקורי).
ניכנס לשרת ונחלץ בתוכו את הקובץ השני שהורדנו (akeeba kickstart). בנוסף נעלה לשרת את קובץ הגיבוי.
אנחנו נראה שם מספר קבצי שפה וקובץ kickstart.php שדרכו אנו מחלצים את האתר.
לאחר סיום העלאה ניכנס לנתיב mysite/kickstart.php, אם קופץ לנו חלון נלחץ על ESC במקלדת כדי לסגור אותו.
לאחר מכן נצטרך לבחור את קובץ הגיבוי מתוך קבצי הגיבוי שהkick מצא על השרת שלנו. את שדה הסיסמא נשאיר ריק. נבחר אם לחלץ לתיקייה המקורית או לנתיב FTP (במידה ובחרנו FTP נצטרך להכניס את פרטי שרת הFTP שלנו).
נלחץ על Start ונחכה לסיום תהליך החילוץ כשהוא יסתיים נלחץ על Run the Installer ומשם נקבל התקנה שדומה מאוד להתקנה הרגילה של הג'ומלה. בחלון אזהרה שיקפוץ לנו נלחץ yes נכניס את כל הנתונים של האתר שלנו ונלחץ next נמלא גם העמוד הבא את הנתונים נלחץ שוב next.
בחלון הבא נלחץ על remove the installation directory נלחץ OK לאחר סיום המחיקה ואז נעבור אוטומטית לאתר החדש שלנו.
 
זהו סיימנו להיום :)

המלצה לסיומת

אני ממליץ מאוד להסתכל על הכלים האחרים של החברה, אחד הכלים המעניינים זה ה-admin tools שמאפשר בין היתר עדכון ישיר לג'ומלה דרך האתר (בדומה לjupgrade) ובצורה נוחה מאוד לכל גירסא של ג'ומלה. הכלי מעדכן רק עדכוני גירסא לגירסא הנוכחית, זאת אומרת שאם יש לכם ג'ומלה בגירסא 1.5.23 אז תוכלו לעדכן ל1.5.24 אך לא תוכלו לעדכן לג'ומלה 1.7 וכו'
 
בהצלחה!

עליך להירשם כדי להוסיף תגובות

יהודה עיטם

בן 18 גר בירוחם. מתעסק עם בניית אתרים, תכנות, וגרפיקה...